Pridať stránku k obľúbeným (IE)Poslať e-mailwww.fiat500.sk
 
 
  FIAT 500 Club SK


  Galéria
 
Kuriozity I
 
 
Informácie
 
Aktuality
 
Náhradné diely
 
Technické info
 
Články
 
Rady
 
Linky

 
 
Zábava
 
Video
 
Vystrihovačky
 

  Kontakt
 
Adresa/Mapa
 
Mailbox/Login
 
 
Články

Fiatka, ktorej zahrali hymnu

Príbeh prvý
Fiat 500, rok výroby 1970
majiteľ Vladimír Čiampor

Po hrboľatej ceste v Radimove pri Holíči sa rúti červená fiatka. Jej vodič Vladimír Čiampor pred niekoľkými rokmi prifrčal do tejto záhorskej dedinky z Banskej Bystrice na péraku vyrobenom v roku 1952 a okamžite vzbudil všeobecný záujem dedinčanov. Títo dobrí ľudia pokladali muža, z ktorého sa vykľul ich nový družstevný zootechnik, za blázna, ktorý pchá svoje poctivo zarobené peniaze do "ledačiny“. Po tom, ako sa začal voziť po dedine na svojej miniatúrnej fiatke 500 z roku 1970, ich presvedčenie zosilnelo. Keď odmietol kupca, ktorý mu za jeho miniautíčko núkal 4-tisíc eur a dokonca neuvažoval ani o šrotovom vo výške 2-tisíc, to už bola pre dedinu prisilná káva.
"Svoju fiatku som kúpil za 50-tisíc korún, postupne som do nej vrazil ďalších 30, ale nepredal by som ju ani za milión,“ vysvetľuje. Ešte donedávna najmenšie auto na svete - je široké 132, vysoké 132,5 a dlhé 297 centimetrov - vyzerá ako by práve zišlo z výrobného pásu. Má červený lak, rozšírené nápravy a zliatinové kolesá. Jeho majiteľ otvára zadný kufor, v ktorom je umiestnený dvojvalcový motor. Pyšne ukazuje nový olejový chladič. Pôvodný vzduchový už nevládal chladiť dvojvalec. Aj brzdy posilnil, pretože jeho fiatka dosiahne rýchlosť až 120 kilometrov za hodinu.
"Keď sa rozbehne, treba ho aj bezpečne zastaviť,“ usmieva sa.

Koleso na kolene
Na Slovensku je už len asi 30 podobných autíčok, po svojej osi jazdí možno šesť alebo sedem. V 50. rokoch postavili na nohy vojnou zničené Taliansko a na Slovensku ich bolo možné kúpiť len v Tuzexe.
Vladimír Čiampor nedávno absolvoval na tom svojom viac než 3-tisíckilometrovú cestu do Talianska na stretnutie majiteľov legendárnych fiatok. "Každému autíčku zahrali hymnu, aj tomu môjmu. Nikde na Slovensku nenájdete auto, ktorému zahrali štátnu hymnu,“ tvrdí.
Auto, ktoré má spotrebu asi 5 litrov, možno kdekoľvek zaparkovať, pri jeho váhe asi 500 kilogramov dvaja muži ľahko vymenia koleso aj bez pomoci podpery.
"A letia naň aj dievčatá,“ nezabudne zdôrazniť.
O podobné príbehy nie je na Slovensku núdza.

prevzaté z: HN


Turínska automobilka FIAT

Turínska automobilka Fiat predstavila 4. júla roku 1957 dvojmiestny model Nuova 500, podľa návrhu Danta Giacosy, ktorý mal nahradiť úspešný, ale už prekonaný model 500 Topolino /myška/.

Fiat po prvý raz použil vzduchom chladený dvojvalcový, vzadu uložený motor so zdvihovým objemom 479 cm3 a s výkonom 9,6 kW (13 k) pri 4000 ot/min umožňujúci dosiahnuť... čítaj ďalej...


Toríno Peking

Po troch mesiacoch cestovania a prejdenia 16.000 kilometrov v ich Fiate 500, nebojácny dobrodruhovia Danilo Elia a Fabrizio Bonserio konečne dosiahli Peking dňa 18. júla 2005.

Elia (32 -ročný), a jeho partner v mnohých predošlých dobrodružstvách, Bonserio (33 -ročný), dorazili do Čínského hlavného mesta skoro presne tri mesiace potom, ako opustili... čítaj ďalej...
   
© FIAT 500 Club SKOptimalizované pre prehliadače: Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera